خرید لوله خرطومی و خرید کانال فلکسیبل

عایق الاستومر

عایق الاستومر
عایق الاستومر از جدیدترین انواع عایق‌ ها به شمار می رود که به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارا است توانسته است جای خود را به عنوان جایگزینی برای انواع دیگر عایق ها محکم کند. این نوع عایق به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که نسبت به سایر انواع عایق های موجود در بازار است، بسیار مورد استقبال قرار می گیرد.
در ادامه این مطلب به بررسی و تحلیل عایق الاستومر و ویژگی ها و برتری های آن نسبت به سایر انواع عایق های موجود می پردازیم.
عایق الاستومر نوعی فوم فشرده است که به دلیل تنوع در نوع و شکل، قابل استفاده در فضاها و موقعیت های مختلفی از جمله سطوح و کانال های مختلف خواهد بود. این عایق مانع از انتقال حرارت و همچنین ورود و نفود رطوبت، حرارت و... می‌ شود. این عایق همچنین می تواند به عنوان عایق صوتی عمل کند و مانع از انتقال صوت در فضا شود. از همین رو برای کانال هایی که سر و صدایی زیادی ایجاد می کنند این نوع عایق کاملا قابل استفاده خواهد بود.
مقایسه عایق الاستومر با عایق پشم شیشه و پشم سنگ
عایق های پشم شیشه و پشم سنگ در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می گرفتند اما مشکلاتی را پدید می آوردند. در ادامه به بررسی تعدادی از این مشکلات می پردازیم.
عایق پشم شیشه هنگام استفاده ذرات معلقی را در هوا پراکنده می کند که این ذرات مشکلات تنفسی و ریوی زیادی را به وجود می آورند و بعضا موجب بروز سرطان ریه در افراد می شوند. این در حالی است که عایق الاستومر هیچ گونه آسیب و مشکلاتی را برای افراد به وجود نمی آورد و هیچ ضرری را به سلامتی وارد نمی کند.
عایق پشم شیشه و پشم سنگ هیچ کدام سازگار با طبیعت نیستند این در حالی است که عایق الاستومر کاملا با طبیعت سازگار بوده و قابل بازیافت به طبیعت است. بنابراین هیچ گونه آسیبی به طبیعت وارد نمی کند.
مقاومت عایق های پشم شیشه و پشم سنگ از عایق الاستومر بسیار پایین تر است و با بالا رفتن دما ضریب انتقال حرارت آن ها بالا رفته و حرارت را به راحتی منتقل می کنند. در حالی که عایق الاستومر ازضریب انتقال حرارت بسیار پایین و مطلوبی بهره مند است.
عایق الاستومر از انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار است و از همین جهت به راحتی به هر شکل و حالتی در آمده و در نتیجه در فضاها و موقعیت های مختلف قابل استفاده است. این خاصین انعطاف پذیری برای سایر انواع عایق ها وجود نداشته و به همین دلیل تنوع استفاده از آن ها تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد یافت.
عایق الاستومر در کنار تمام مقاومت هایی که از خود در برابر عوامل مختلف نشان می دهد، در برابر خورندگی هم بسیار مقاوم است. اما عایق پشم شیشه و پشم سنگ در برابر خورندگی و بسیاری از عوامل دیگر به هیچ وجه مقاوم نبوده و به سرعت دچار خورندگی و آسیب می شوند.
عایق الاستومر وزن بسیار سبکی هم دارد و همین وزن سبک موجب شده است که حمل و جا به جایی آن به راحتی و به سرعت انجام بگیرد و از طرفی نصب و اجرای آن هم در محل مورد نظر بسیار آسان باشد. در این راستا هم در زمان صرفه جویی شده و هم در انرژی. سایر انواع عایق ها از وزن نسبتا سنگین تری برخوردار هستند و به همین دلیل حمل و جا به جایی آن ها کمی دشوار تر و زمان بر تر است. بنابراین موجب اتلاف زمان و انرژی بسیاری می شوند.
با توجه به نکاتی که گفته شده، عایق الاستومر نسبت به سایر انواع عایق ها خصوصا پشم شیشه و پشم سنگ از مزایا و برتری های فراوانی برخوردار است و می توان آن را به عنوان جایگزین بسیار مناسبی برای این نوع از عایق ها دانست.
انواع عایق الاستومر
عایق الاستومری به صورت کلی به دو دسته رولی و لوله ای تقسیم بندی می شود. از عایق های لوله ای برای کانال ها و از عایق های رولی برای سطوح استفاده می شود.
انواع عایق رولی الاستومری
عایق رولی ساده
عایق رولی ساده پشت چسب دار
عایق رولی با روکش آلومینیوم و ساده
عایق رولی با روکش آلومینیوم و پشت چسب دار
عایق رولی پروتکت بلک
انواع عایق لوله ای الاستومری
عایق لوله ای ساده
عایق لوله ای پشت چسب دار
عایق لوله ای ساده با روکش آلومینیوم
عایق لوله ای پشت چسب دار با روکش آلومینیوم
عایق لوله ای پروتکت بلک
هر یک از انواع عایق ها از ویژگی ها و خصوصیات مختلفی بهره مند هستند که هریک را جهت استفاده در شرایط و کاربری خاصی قابل استفاده می کند. یکی از عمده ترین کاربری های عایق های لوله ای همان طور که گفته شد برای کانال ها خصوصا کانال های انتقال هوا است. یکی از رایج ترین این کانال ها، کانال فلکسیبل با عایق الاستومری است. در ادامه به تشریح و توصیف بیشتر ویژگی های این کانال می پردازیم.
کانال فلکسیبل با عایق الاستومر چیست
کانال فلکسیبل یکی از بهترین و پر طرفدارترین انواع کانال های موجود در بازار است که جهت انتقال هوا در سیستم های تهویه مطبوع و همچنین جهت انتقال انواع مایعات و ذرات مورد استفاده قرار می گیرد. این کانال هوا تنها کانالی است که این قابلیت را دارد تا به هنگام تولید به عایق الاستومر تجهیز شود. در واقع هم زمان با تولید کانال فلکسیبل به عایق الاستومری مجهز شده و در نهایت کانال فلکسیبل با عایق الاستومری را پدید می آورد که یک محصول بسیار با کیفیت و با دوام است.
امکان عایق کردن هم زمان با تولید برای سایر کانال ها وجود ندارد و اکثرا هم پس از تولید، به قدری عمل مجهز کردن به عایق دشوار است که عموما از انجام آن صرف نظر می شود. این در حالی است که وجود عایق برای کانال کاملا واجب و ضروری است. 
وجود عایق الاستومر برای کانال مزایای بسیاری را با خود به همراه دارد. عایق از کانال در برابر عوامل مختلفی نظیر نفوذ حرارت، رطوبت، حشرات موذی، اثرات مضر تابش خورشید، آب، سرما، گرما و... محافظت کرده و مانع از آسیب رسیدن به کانال می شود. در نتیجه بر طول عمر کانال تا میزان بسیار زیادی افزوده می شود.
مقاومت بالا در کانال موجب بالا رفتن دوام و پایداری و در نتیجه طول عمر بالا می شود. دوام و طول عمر بالا مسئله بسیار مهمی است که در بسیاری از انواع کانال هوا وجود نداشته و در نتیجه موجب می شود که در اثر برخورد با عوامل مختلف به سادگی دچار آسیب و خرابی شده و در نتیجه به سرعت از بین برود. در این شرایط نیاز به تهیه یک کانال جدید و یا تعمیر کانال قبلی است. به این صورت هم وقت و انرژی بسیاری تلف می شود و هم نیاز به صرف هزینه های بسیار بالایی جهت تهیه کانال جدید یا تعمیر کانال پیشین وجود خواهد داشت.
با توجه به ویژگی های منحصر به فردی که برای عایق الاستومر گفته شد، به سادگی می توان به این نتیجه گیری دست پیدا کرد که این نوع عایق در میان تمامی عایق هایی که در بازار موجود است یکی از بهترین یا شاید بتوان گفت کاملا بهترین عایق است که به سادگی قادر به جایگزینی برای سایر انواع عایق های موجود در بازار خواهد بود.

تگ ها : عایق الاستومر, عایق الاستومری