خرید لوله خرطومی و خرید کانال فلکسیبل

عایق الاستومری رولی

عایق الاستومری رولی

عایق الاستومری یک عایق حرارتی بسیار کارآمد بوده که جزء مواد سلول بسته محسوب می گردد. این عایق انعطاف پذیر بوده و بر پایه لاستیک سبک EPDM ساخته می شود.ساختار سلول بسته و محکم عایق الاستومری از ان یک عایق کارامد و موثر ساخته است. عایق الاستومری جهت عایق کاری لوله کشی سرد و گرم و اتصالات آنها مورد استفاده قرار گرفته و باعث صرفه جویی در نیروی کار و بهبود عملکرد پروژه می گردد. در این مطلب به معرفی عایق الاستومری رولی، یکی از انواع پر کاربرد آن می پردازیم.

عایق الاستومری رولی چیست؟
با پیشرفت علم و گسترش تکنولوژی، رفته رفته افراد بیشتری در صنایع مختلف به فکر جلوگیری از هدررفت و اتلاف انرژی افتادند. به همین دلیل استفاده از انواع عایق در سراسر جهان رونق یافت. در این میان ایده طراحی و تولید نسل جدید از عایق ها تحت عنوان عایق الاستومر یاب ساختاری ویژه  و منحصر به فرد، توانست تا دنیای صنعت عایق بندی را به طور کلی وارد متحول و وارد مرحله جدیدی از پیشرفت نماید.
عایق الاستومری رولی نیز کی از انواع این عایق خاص و منحصر به فرد می باشد که به صورت رولی یا به اصطلاح پتویی در ابعاد و قطعات مختلفی تولید و به کارگیری می شود.
ضریب انتقال حرارت آن 0.032W/m.K(O°C) است و درجه حرارت مورد استفاده آن 120+ تا 70- درجه سانتیگراد می باشد. این محصول با چگالی 45-60 kg/m3 تولید می شود.  و با ضخامت 6، 9، 13، 19، 25، 32، 50 میلیمتر و به عرض 1000 و 1200 میلیمتر عرضه می گردد.

انواع عایق الاستومری رولی
عایق حرارتی رولی الاستومری در انواع زیر تولید می شود
1.    عایق رولی ساده جهت عایقکاری سطوح در سیستم های سرمایشی و گرمایشی در فضا های بسته استفاده می گردد.
2.    عایق رولی صوتی ساده و موجدار جهت عایقکاری سطوح در فضاهای بسته با الویت کنترل اصوات مزاحم استفاده می گردد.
3.    عایق رولی با روکش آلومینیوم 130 میکرون جهت عایقکاری سطوح در سیستم های سرمایشی و گرمایشی و در فضاهای باز با شدت تابش کم نور خورشید استفاده می گردد.
4.    عایق رولی با روکش آلومینیوم 230 میکرون جهت عایقکاری سطوح در سیستم های سرمایشی و گرمایشی و در فضاهای باز با شدت تابش زیاد نور خورشید استفاده می گردد.
5.    عایق رولی با روکش آلومینیوم 170 میکرون نخدار با نخ فایبرگلاس جهت عایقکاری سطوح خاص در سیستم های سرمایشی و گرمایشی و در فضاهای باز استفاده می گردد.
6.    عایق رولی با روکش پروتکت بلک (Protect Black) جهت عایقکاری سطوح در سیستم های سرمایشی و گرمایشی و در فضاهای بسته با رطوبت بالا یا فضاهای دارای آلودگی سطحی زیاد استفاده می گردد.
7.    عایق رول پشت چسبدار کلیه عایق های رولی ساده ، صوتی با روکش های آلومینیوم 130،230،170 نخدار و روکش پروتکت بلک جهت تسریع در کار و کاهش زمان اجرا بصورت پشت چسبدار استفاده می گردد.


به طور کلی می توان این طور بیان نمود که عایق الاستومری دارای انواع بسیار متفاوتی از لحاظ کاربرد، سایز، ضخامت، شیوه تولید و... می باشد. یکی از انواع مختلف عایق رولی الاستومری عایق هایی در ضخامت های متنوع می باشد که با توجه به ضخامت آن، کاربرد های این محصول نیز متفاوت خواهد بود.
لازم به ذکر است که با افزایش ضخامت عایق رولی، میزان مقاومت آن در برابر هدررفت انرژی، نفوذ رطوبت و ... نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین می توان از این عایق برای محیط ها و کاربرد هایی استفاده نمود که نیاز است تا به طور کامل ایزوله گردد.
نوع دیگری از این عایق رولی، عایق الاستومری با روکش آلومینیم می باشد که امروزه بسیار مورد استفاده صنایع مختلف قرار می گیرد. در واقع این عایق همان عایق الاستومری رولی می باشد که قابل تولید در ضخامت گوناگون نیز هست. اما با این تفاوت که یک طرف از سطح این عایق با یک لایه ورق فویلی آلومینیومی پوشش داده شده است.
این کار به این خاطر انجام می پذیرد تا بر مقاومت عایق تا میزان قابل توجهی افزوده گردد. بنابراین می توان از این عایق برای مواردی استفاده نمود که نیاز داریم تا نفوذ رطوبت و یا جریان حرارت از میان آن به حداقل و یا صفر برسد.
یکی دیگر از انواع پر کاربرد عایق های رولی الاستومری، عایق صوتی الاستومری می باشد. این عایق که با عنوان عایق الاستومری شانه تخم مرغی نیز شناخته می گردد، از انواع عایق های رولی می باشد که برای جلوگیری از عبور امواج صوتی مورد استفاده قرار می گیرد.
از این عایق برای مکان هایی که صدای زیادی تولید می شود؛ مانند استودیو های ضبط و پخش صداف سالن های نمایش و همایش، سینما ها و ... برای جلوگیری از انتشار سر و صدای بلند، مورد استفاده قرار می گیرد. در میان نمونه های خارجی که در کشور های دیگر تولید و به ایران فرستاده می شود؛ نمونه های ایرانی این محصول نیز در سطح بالایی به لحاظ کیفیت و کارایی، داخل کشور تولید می گردد.
عایق الاستومری ایرانی از جمله عایق های رولی با کیفیتی می باشد که در صنایع مختلف برای جلوگیری از هدرفت انرژی و نفوذ رطوبت به کارگیری می شود.
در این میان عایق الاستومری رولی پیشگام سپهر ( Pishgam Sepehr Rolled Elastomeric Insulation ) نیز نوعی از عایق های رولی تولید شده در داخل کشور می باشد که دارای کیفیت و مرغوبیت بالایی می باشد.

کاربرد عایق الاستومری رولی
به طور عمده از عایق های رولی برای عایق دی سطوح استفاده می گردد. به عنوان مثال در مکان هایی مانند شوفاژ خانه ها، تاسیسات کارخانه ها و ... برای عایق بندی منبع آب داغ و... استفاده می شود.
از این نوع از عایق های رولی به منظور عایق کاری انواع داکت اسپیلت نیز به کارگیری می شود. به علاوه اینکه برای عایق کاری برخی از لوله های انتقال هوا و آب در سایز های بسیار بزرگ مانند لوله های اسپیرال در سایز های بسیار بزرگ که قابل عایق بندی با عایق الاستومری لوله ای نمی باشد.
بنابراین لازم است تا سطح بزرگ لوله هایی که قطر دهانه بسیار بزرگی دارند به وسیله عایق های رولی الاستومری پوشانده شود. به این ترتیب همه سطح آن ها بدون هیچ درزی و به طور کامل عایق کاری می گردد.
همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم؛ در بسیاری موارد از نوع خاصی از عایق الاستومری به عنوان عایق صدا نیز استفاده می شود. عایق الاستومری رولی شانه تخم مرغی نوعی از عایق الاستومری رلی می باشد که در استادیوم ها و سایر مکان های پر سرو صدا برای جلوگیری از خروج امواج صوتی به صورت یک پوشش محافظ به دیوار ها متصل می شود.
این عایق در واقع دارای برجستگی و برآمدگی هایی در سطح می باشد که بسیار شبیه به یک شانه تخم مرغ می باشد. به همین دلیل این عایق را به همین نام یعنی عایق شانه تخم مرغی می شناسند. به علاوه اینکه به دلیل ساختار محکم و چندلایه و از سوی دیگر حالت شانه تخم مرغی که دارد می توان به عنوان یک ضربه گیر بسیار مقاوم در برابر ضربه های فیزیکی و فشار های منفی بیرونی نیز مقاومت نماید.
مدل های دیگری از عایق های رولی وجود دارد که هر کدام با توجه به مدل و ساختار و ویژگی های منحصر به فردی که دارند؛ در زمینه خاصی به کار برده می شوند. مانند عایق رولی الاستومری با روکش آلومینیومی، عایق رولی مسلح یا نخ دار، انواع عایق های رولی پشت چسب دار الاستومری و ... که موارد و زمینه های کاربرد بسیاری دارند.


مزایا عایق الاستومری رولی
- راحتی نصب، کاهش هزینه های نصب و افزایش کیفیت پروژه
- مقاوم در برابر اشعه UV، موجب صرفه جویی در هزینه اولیه و تعمیر و نگهداری می گردد.
- ضریب انتقال حرارت پایین، صرفه جویی در هزینه های انرژی 
- عایق الاستومری موجب کاهش اتلاف حرارت و کنترل چگالش در لوله کشی آب سرد، کانال کشی، خطوط تبرید، سیستم های تهویه مطبوع و لوله های آب داغ می شود.
- دمای توصیه شده برای این عایق ها -297 درجه فارنهایت تا +257 درجه فارنهایت می باشد.

تولید عایق الاستومری رولی
عایق های الاستومری از ترکیبی از مواد شیمیایی با فرمولاسیون خاص به دست می آید. آنچه در روند تولید این دسته از عایق های حرارتی بسیار حائز اهمیت می باشد؛ شیوه میکس مواد با یکدیگر و گرم کردن و پس از آن سر کردن تدریجی ترکیب مورد نظر می باشد.
چرا که مهم ترین و بزرگترین ویژگی این محصول که همان ساختار سلولی بسته می باشد؛ از طریق همین شیوه سرد کردن ترکیب مواد، به وجود می آید. بنابراین لازم است تا با دقت و به میزان مناسبی این ترکیب سرد شود تا حباب های تشکیل شده درآن به همان صورت اولیه حفظ گردد. در این حالت است که می توان ادعا کرد با کیفیت ترین و مرغوب ترین نمونه از عایق الاستومری تهیه و تولید شده است.
با توجه به اینکه عایق الاستومری در دو نوع رولی یا پتویی و عایق لوله ای تولید و به بازار ارائه می گردد؛ باید به این نکته نیز اشاره نماییم که پس از تولید این عایق با توجه به کاربرد آن در قطعات کوچک و بزرگی برش داده می شود. برش ورق های عایق الاستومری رولی نیز توسط یک دستگاه برش CNC صورت می پذیرد.

قیمت عایق الاستومری رولی 
عوامل و فاکتور های بسیار متنوعی بر روی قیمت انواع مختلف عایق های الاستومری موثر می باشند. یکی از این موارد ضخامت عایق های رولی می باشد. این موضوع کاملا بدیهی است که با افزایش ضخامت هر ورق از عایق رولی، میزان قیمت آن نیز افزوده می گردد.
از سوی دیگر مدل ها نمونه های مختلف عایق های رولی نیز می و=تواند قیمت های متنوعی را دارا باشد.
به عنوان مثال قیمت عایق صوتی رولی به دلیل ضخامت و نوع خاص شانه تخم مرغی که دارد؛ از جمله عایق های الاستومری می باشد که قیمتی به نسبت بالاتر را شامل می شود.
و یا عایق های رولی پشت چسب دار که به همین دلیل قیمتی بالاتر نسبت به مدل های ساده و بدون چسب عایق رولی دارند.
به همین ترتیب می توان نمونه های دیگری از عایق را نام برد که به دلیل تفاوت در ویژگی هایشان دارای قیمت های متفاوتی نیز می باشند.

خرید عایق الاستومری رولی 
نکته مهم برای خرید عایق رولی الاستومری دقت و توجه به شرایط پروژه و محیطی می باشد که عایق بندی در آن انجام می پذیرد.
به عنوان مثال برای عایق بندی یک منبع آب در مکان های روباز و بدون سقف و یا در شرایط جوی با رطوبت بالا و بارندگی زیاد، لازم است تا از عایق های رولی با ضخامت بالا و یا حتی عایق هایی با روکش آلومینیوم استفاده شود.
زیرا استفاده از این نوع از عایق های الاستومری می تواند درصد نفوذ رطوبت به داخل را به صفر برساند. به این ترتیب می توان از یک عملکرد و کارایی عایق رولی را افزایش داد و از سوی دیگر موجبات افزایش طول عمر تجهیزات مکانیکی را فراهم می آوریم.
بنابراین توجه به شرایط پروژه یکی از مهم ترین مواردی می باشد که می بایست مورد توجه بسیاری قرار بگیرد.
سطحی که قرار است عایق کاری شود به لحاظ شکل، جنس، اندازه و ... از موارد دیگری است که پیش از خرید عایق باید مورد بررسی قرار بگیرد.
خرید اینترنتی عایق الاستومری از طریق فروشگاه های اینترنتی و وبسایت تولیدکنندگان عایق الاستومری نیز می تواند به بررسی ویژگی های انواع عایق رولی و مقایسه نمونه های مختلف آن با یکدیگر قبل از خرید، کمک بسیاری نماید.

نصب عایق الاستومری رولی
برای نصب عایق های رولی از نوعی چسب عایق استفاده می گردد که تنها مختص به چسباندن عایق الاستومری به سطوح می باشد. این چسب نیز با فرمولاسیونی خاص کمک می کند تا تمام سطح مورد نظر به خوبی توسط عایق الاستومری پوشانده شود.
البته باید به این نکته توجه داشت که می بایست پیش از نصب، سطح مورد نظر را به خوبی تمیز کنیم تا عاری از هر نوع آلودگی گردد  تا نصب آن آسان تر شود.
برخی از عایق ها نیز به صورت پشت چسب دار تولید و ارائه می گردند. در این حالت دیگر نیازی به استفاده از چسب عایق به صورت جداگانه نمی باشد.

---------------------------------------------------------------------------------------

اسامی دیگر این محصول
عایق الاستومریک, عایقکاری, عایق رولی پشت چسبدار, عایق حرارتی, عایق رولی الاستومری, عایق حرارتی رولی, عایق رولی ساده, عایق رولی صوتی, عایق رولی با روکش آلومینیوم, عایق رولی با روکش پروتکت بلک (Protect Black), عایق رول پشت چسبدار, عایق EPDM

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت پیشگام سپهر برساد می باشد.هرگونه کپی برداری از مطالب و تصاویر غیر مجاز می باشد.
تگ ها : عایق الاستومری رولی, عایق الاستومریک