خرید لوله خرطومی و خرید کانال فلکسیبل

عایق الاستومری حرارتی

عایق الاستومری حرارتی
عایق الاستومری حرارتی نوعی از فوم فشرده است که برای کاربری های مختلف از سیستم های تهویه مطبوع گرفته تا انواع سیستم های حرارتی و صنعتی و... از این فوم فشرده استفاده می شود تا مانع ازانتقال حرارت شود. از این عایق حرارتی برای کانال ها، لوله ها و سطوح مختلف استفاده می شود.
عایق الاستومری حرارتی در انواع و اقسام گوناگونی تولید می‌ شوند تا جهت کاربری های مختلف و متنوع مورد استفاده قرار بگیرند. عایق های حرارتی نسبت به سایر انواع عایق ها از مزیت های بسیار گسترده ای برخوردار هستند که در ادامه به توضیح این مزایا بیشتر می پردازیم.
مزیت عایق الاستومری حرارتی نسبت به سایر انواع عایق ها
در گذشته از عایق هایی نظیر عایق های پشم شیشه و پشم سنگ برای لوله ها و کانال های هوا و همچنین سطوح استفاده می شد اما مشکلات و مسائل مختلفی را با خود به همراه داشت. امروزه عایق الاستومری حرارتی جایگزین بسیا مناسبی برای این دسته از عایق ها به شمار می رود.
عایق الاستومری بسیار سبک است و وزن بالایی ندارد. به همین دلیل به آسانی می توان آن را جا به جا کرد و در محل مورد نظر جای داد. اما انواع دیگر عایق ها عمدتا وزن بالاتری دارند و به همین دلیل حمل و نقل آن ها دشوارتر است. 
عایق پشم شیشه هنگامی که مورد استفاده قرار می گیرد، ذراتی را در هوا پراکنده می کند که بسیار برای ریه خطرناک است و موجب بروز مشکلات تنفسی و حتی سرطان ریه می شود. اما عایق الاستومری حرارتی کاملا سالم است و هیچ خطری برای سلامتی انسان ندارد. از طرفی عایق الاستومری کاملا با طبیعت سازگار است و هیچ گونه آسیبی را به طبیعت وارد نمی کند. از همین جهت کاملا قابل بازیافت در طبیعت است. اما سایر انواع عایق ها قابل بازیافت نبوده و آسیب زیادی را به طبیعت وارد می کنند.
نصب و اجرای عایق الاستومری حرارتی بسیار آسان است و به سادگی و در کوتاه ترین زمان ممکن می توان آن را در فضای مورد نظر نصب و اجرا کرد. این در حالی است که نصب و اجرای سایر انواع عایق ها بسیار زمان بر تر و دشوار تر از عایق الاستومری است به همین دلیل زمان زیادی تلف می شود اما عایق الاستومری زمان بیشتری را ذخیره می کند و موجب صرفه جویی بسیار در زمان خواهد شد.
نگهداری و تمیز کردن عایق الاستومری حرارتی بسیار آسان است و نیاز به کار ویژه ای در مورد نگهداری آن وجود ندارد. اما عایق های دیگر معمولا با محدودیت ها و موانعی جهت نگهداری و مراقبت همراه هستند.
ضریب انتقال حرارت عایق الاستومری پایین است اما ضریب انتقال سایر عایق ها نظیر پشم شیشه و پشم سنگ بالا بوده و به همین علت هنگامی که دما افزایش پیدا می کند، مقاومت حرارت عایق هم کاهش پیدا کرده و به آسانی دچار مشکل می شود. بنابراین می توان گفت که مقاومت عایق الاستومری نسبت به سایر عایق ها بسیار بالا بوده و در نتیجه از طول عمر و دوام بسیار بیشتری نسبت به سایر انواع عایق ها برخوردار است.
عایق الاستومری از انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار است و از همین جهت در بسیاری از فضاها، کانال ها و سطوح قابل استفاده است. به همین دلیل تنوع استفاده از آن بسیار بالا است. این در حالی است که برای سایر انواع عایق ها این خاصیت انعطاف پذیری وجود ندارد و از همین جهت بسیاری از دیگر عایق ها را به راحتی نمی توان در فضاها و شرایط مختلف استفاده کرد.
بنابراین می توان گفت که عایق الاستومری حرارتی نسبت به سایر انواع عایق ها از برتری ها و مزیت هایی برخوردار است و می توان گفت که استفاده از این نوع عایق نسبت به سایر انواع عایق های موجود ارجحیت دارد.
انواع عایق الاستومری حرارتی
عایق الاستومری حرارتی به طور کلی دو دسته لوله ای و رولی تقسیم بندی می شود. عایق الاستومری رولی شامل عایق الاستومری رولی ساده، رولی ساده پشت چسب دار، رولی با روکش آلومینیوم، رولی پشت چسب دار با روکش آلومینیوم و رولی با روکش پروتکت بلک می شود. عایق الاستومری لوله ای هم شامل عایق لوله ای ساده، لوله ای پشت چسب دار، لوله ای با روکش آلومینیوم، لوله ای با روکش آلومینیوم و پشت چسب دار و لوله ای با روکش پروتکت بلک می شود.
هر یک از این عایق ها از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند و هریک از این ویژگی ها مناسب شرایط و موقعیت های مختلفی است که متناسب با نوع نیاز در هر پروژه ای مورد استفاده قرار می گیرند.
عایق ها مانع از انتقال حرارت می شوند و همچنین از خاصیتی ویژه ای برخوردار هستند که مانع از انتقال صوت هم می شوند. در نتیجه یکی از کاربردی ترین لوازمی هستند که در کارخانه های شلوغ و پر هیاهو مورد استفاده قرار می گیرند.
همان طور که گفته شد یکی از اصلی ترین کاربری های عایق الاستومری حرارتی برای کانال های هوا است. یکی از مطرح ترین این کانال ها کانال های فلکسیبل هستند که هنگامی که این کانال به عایق تجهیز می شود در میان سایر انواع کانال های هوا از مزیت های بسیار ویژه ای برخوردار می شود که اصلی ترین این مزیت ها استفاده از عایق الاستومری در ساختار کانال است که بسیار مفید و پر کاربرد بوده و در واقع این امکان برای سایر انواع کانال ها وجود ندار و همین مسئله موجب متمایز شدن این کانال نسبت به سایر انواع کانال های موجود شده است.
کانال فلکسیبل با عایق الاستومری حرارتی
این نوع از کانال انتقال هوا یکی از بهترین انواع کانال های انتقال هوا در سیستم های تهویه مطبوع به شمار می رود. به هنگام ساخت کانال فلکسیبل می توان آن را به عایق الاستومری حرارتی تجهیز کرد و این گونه تا چندین برابر بر مقاومت و پایداری آن افزود. کانال فلکسیبل با عایق الاستومری یکی از بهترین و پر کاربرد ترین کانال های انتقال هوا است و یکی از عوامل برتری این کانال وجود عایق الاستومری در ساختار آن است که در واقع به هنگام تولید کانال عایق بندی هم می شود اما این امکان برای سایر کانال های هوا وجود ندارد و تقریبا می توان گفت که هیچ کانال دیگری این امکان را ندارد که به هنگام تولید به عایق بندی تجهیز شود و بسیاری از کانال ها هم حتی بعد از تولید این امکان برایشان فراهم نمی شود و حتی بعد از تولید هم امکان عایق کردن برای آن ها دشوار و غیر ممکن خواهد بود. 
کانال فلکسیبل با عایق الاستومری در برابر بسیاری عوامل خارجی نظیر عوامل طبیعی، تغییرات اقلیمی، رطوبت، حرارت، باد، باران، گرما، سرما، تابش مستقیم نور خورشید و... بسیار مقاوم است و دچار هیچ گونه آسیب و صدمه ای نمی شود و این مسئله دقیقا به خاطر وجو عایق الاستومری در ساختار این لوله خرطومی است. علاوه بر موارد گفته شده در برابرعوامل غیر طبیعی و شیمایی نظیر اسیدها، مواد نفتی و بسیاری دیگر از مواد شیمیایی از خود مقاومت بسیار بالایی نشان می‌ دهد این در حالی است که برای سایر انواع کانال ها و کانال هایی که در ساختار آن ها از عایق الاستومری استفاده نشده این امکان وجود ندارد و هرگز مقاومتی به میزان مقاومت کانال فلکسیبل با عایق الاستومری حرارتی نخواهد داشت.


تگ ها : عایق الاستومری حرارتی, عایق الاستومری