خرید لوله خرطومی و خرید کانال فلکسیبل

کانال کشی تأسیسات ساختمان

کانال کشی تأسیسات ساختمان
کانال کشی تأسیسات ساختمان 
یکی از نیازهای انسانها پس از ساخت سرپناه تأمین شرایط آسایش محیطی و فراهم آوردن ملزومات آن از جمله کانال کشی تأسیسات ساختمان می باشد. لذا به منظور جوابگویی به این نیاز کاربران از امکانات موجود استفاده کرده و با گذشت زمان و ورود فناوری های جدید به این زمینه که محصولات نوینی را به دنیای تأسیسات ساختمانی وارد کرده است، امروزه شاهد رشد و گسترش طیف وسیعی از ابزار و تجهیزات تأسیسات ساختمان هستیم. یکی از مباحث مهم در این زمینه که زیر مجموعه های مختلفی را شامل می شود موضوع کانال کشی تأسیسات ساختمان می باشد که با اسامی مختلفی از جمله ducting of construction project  یا ductwork نیز شناخته می شود. 
در راستای تعریف کانال کشی تأسیسات ساختمان می باید گفت که جریان هوا پس از تولید در دستگاه تهویه نیاز به ابزاری برای انتقال خواهد داشت که این موضوع از طریق کانال در انواع مختلف مرتفع خواهد شد که همان کانال کشی تأسیسات ساختمان است. همانطور که پیش تر نیز گفته شد این عنوان دسته بندی های مختلف و متعددی را دربرمی گیرد که شامل انواع کانال و اتصالات مربوطه مورد استفاده در سیستم های مختلف تهویه مطبوع می باشد. کانال یا داکت مورد استفاده در امر کانال کشی تأسیسات ساختمان مدل های مختلفی از لحاظ شکل ظاهری و مصالح مورد استفاده در ساخت را دربرمی گیرد که به تعدادی از انواع پرکاربرد آن به اختصار خواهیم پرداخت. 
انواع کانال در کانال کشی تأسیسات ساختمان از لحاظ شکل ظاهری 
-کانال گرد
این داکت مورد استفاده در کانال کشی تأسیسات ساختمان راندمان بالایی را به دلیل افت فشار کمتر در نتیجه افت اصطکاک کمتر سطح داخلی را دارا می باشد علاوه بر این موضوع صرفه اقتصادی خوبی را با توجه به راندمان بالای خود دارد که از جمله مزایا و ویژگی های آن می باشد که بیشتردرفضاهای صنعتی، ورزشی و تولیدی به عنوان عضوی از کانال کشی تأسیسات ساختمان به کار برده می شود. ضمناً این داکت از مصالح مختلفی مانند ورق گالوانیزه و فلکسیبل ساخته می شود. 
-کانال چهارگوش
اشکال مختلفی از جمله سطح مقطع مربع و مستطیل را شامل می شود که عمدتاً از نوع مستطیل در کانال کشی تأسیسات ساختمان به دلیل نیازمندی کمتر به فضای نصب استفاده می شود. گرچه هرچقدر سطح مقطع مورد نظر به مربع نزدیکتر باشد راندمان بالاتری را دارا خواهد بود. مصالح مورد استفاده در ساخت این داکت مورد استفاده در کانال کشی تأسیسات ساختمان در اکثر موارد از ورق گالوانیزه خواهد بود. 
انواع کانال در کانال کشی تأسیسات ساختمان از لحاظ مصالح ساخت 
-کانال گالوانیزه 
ورق گالوانیزه مورد استفاده در ساخت کانال کشی تأسیسات ساختمان عمدتاً از 0.6، 0.8 و 1 میلیمتر ضخامت خواهد داشت. این مصالح از قدیمی ترین انواع مورد استفاده در کانال کشی تأسیسات ساختمان است که به دلیل قیمت کم و در دسترس بودن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد که از جمله مزایای آن می باشد. در مقابل این مزایا کانال گالوانیزه معایبی از جمله امکان عایق نبودن و در نتیجه امکان هدررفت انرژی را می باید خاطر نشان کرد که بدین منظورباید ازعایق های نوین به این دلیل بره برد.  
-کانال فلکسیبل 
این کانال مورد استفاده در کانال کشی تأسیسات ساختمان به میزان بسیار زیادی مورد کاربری قرار می گیرد که این موضوع را مدیون ویژگی های منحصر به فرد خود مانند انعطاف پذیری بالا، امکان پیش عایق بودن و آنتی باکتریال خود می باشد. کانال کشی تأسیسات ساختمان با کانال فلکسیبل که یکی از تجهیزات نوین ساختمانی می باشد معایب کانال های سنتی را برطرف کرده و نیازهای کاربران را پاسخ می دهد. کانال فلکسیبل مورد استفاده در کانال کشی تأسیسات ساختمان انواع مختلفی را مانند کانال فلکسیبل بدون عایق از جمله فویلی، پی وی سی، برزنتی و همراه با عایق مانند کمبی، الاستومری، پلی استر را در برمی گیرد.   
-کانال پیش عایق 
کانال کشی تأسیسات ساختمان با کانال پیش عایق که انواع مختلفی مانند پلی اورتان، فنولیک، الاستومری را شامل می شود، مزایا و ویژگی های متعددی را ازجمله کاهش هدر رفت انرژی و مراحل اجرایی ساخت، بهداشتی و مناسب کاربرد در فضاهای درمانی و همچنین عدم دارا بودن تأثیرات جانبی به هنگام استفاده را دارا می باشد که معایب کانال های سنتی پیش عایق مورد استفاده در کانال کشی تأسیسات ساختمان مانند پشم شیشه را که تأثیرات مخربی بر انسان و محیط زیست او می گذارد را اصلاح کرده اند.   
-کانال پارچه ای 
داکت هوای برزنتی بهترین نمونه از کانال پارچه ای مورد استفاده در کانال کشی تأسیسات ساختمان می باشد که مقاومت بالایی در برابر ضربات فیزیکی، خوردگی اسید و تنشهای مشابه را داشته که این تجهیز را مناسب استفاده در کانال کشی تأسیسات ساختمان در فضاهای صنعتی و صنایع بزرگ می باشد. 
تجهیزات مورد استفاده در کانال کشی تأسیسات ساختمان 
همانطور که اشاره شد سیستم تهویه و در واقع کانال کشی تأسیسات ساختمان از اجزاء و عناصر متعددی تشکیل شده که بسیار ضروری بوده و در حقیقت مکمل یکدیگر نیز می باشند. لازم به ذکر است که تجهیزات مورد نیاز کانال های گالوانیزه در کانال کشی تأسیسات ساختمان قابلیت به کارگیری برای سایر انواع کانال ها را دارا می باشند که در ذیل به اختصار نام برده شده اند :
-زانویی 
-تبدیل 
-سه راهی و سه راه تبدیل/چهارراه و چهارراه  تبدیل  
-شلواره 
-رابط 
-فلنج و ... 
لازم به ذکر است که تبدیل و اتصالات ذکر شده در امر کانال کشی تأسیسات ساختمان قابلیت تولید به صورت سفارشی را درا می باشند که این امر از طریق تولیدکنندگان مختلفی که به این امر مشغول می باشند امکان پذیر است و همچنین به منظور دریافت سایر مشخصات فنی، لیست قیمت و نحوه خرید و فروش این محصولات می بایست با نمایندگی فروش ایشان تماس گرفت.