خرید لوله خرطومی و خرید کانال فلکسیبل

محاسبه کانال کشی

محاسبه کانال کشی
محاسبه کانال کشی 
انجام عملیات هوارسانی در بنا یکی از ملزومات ایجاد و برقراری آسایش محیطی و احساس رضایت مندی کاربران از فضا می باشد که در کلیه اماکن با کاربری های مختلف به آن نیاز است. در راستای این هدف، کانال کشی و محاسبه کانال کشی از اهمیت بالایی برخوردار است که شامل مراحل مختلفی از محاسبه تا اجرای انواع کانال های مصرفی در بنا می شود. علاوه بر این همانطور که گسترش تکنولوژی در کلیه ابعاد زندگی انسان نقش بسزایی را ایفا می کند و سبب سهولت کارکرد و کاهش معایب ابزارآلات گذشته گشته است، این موضوع در بحث کانال و تجهیزات آن و همچنین محاسبه کانال کشی نیز دخیل بوده و امروزه ما شاهد رشد و گسترش کاربرد انواع کانال های نوین ساختمانی و ابزارآلات و نرم افزارهای مرتبط با کانال و محاسبه کانال کشی می باشیم. 
محاسبه کانال کشی یا Calculate channelization یکی از مباحث مهم و پیش نیاز فرآیند هوارسانی می باشد که یکی از وظایف مهندس تأسیساتی مربوطه نیز است. در واقع تهویه مطبوع و هوارسانی به دلیل اهمیت کاربری بایستی توسط افراد کاردان و متخصص انجام شود که علاوه بر این در محاسبه کانال کشی باید به محدودیت هایی مثل فضای اجرا، افت اصطکاکی، سرعت، سطح صدا، نشتی و عوامل دیگری توجهی خاص داشت. در واقع محاسبه کانال کشی بر طبق انواع سیستم های کانال کشی به دو نوع سرعت و فشار تقسیم شده که سرعت به دو قسم بالا و پایین و فشار به سه نوع بالا، متوسط و پایین تقسیم می شود. از نکات دیگر در محاسبه کانال کشی عوامل مؤثر بر افت فشار می باشد که می توان سرعت جریان، زبری و طول کانال و همچنین سایز کانال را نام برد. 
لازم به ذکر است که محاسبه کانال کشی در هر دو نوع پرکاربرد خانگی و صنعتی به کار برده می شود که در حال حاضر در کشورمان مجریان و تولیدکنندگان مختلفی در این زمینه به فعالیت مشغول می باشند. پیش از اجرای محاسبه کانال کشی می بایست تیم فنی این شرکت ها و نمایندگی فروش محصولات و تجهیزات تأسیسات ساختمانی از محل بازدیدهای لازم را بعمل آورده و برآورد های مورد نیاز در امر محاسبه کانال کشی و قیمت و نحوه اجرای آن را بر اساس لیست قیمت مربوطه نیز انجام دهند تا بتوان در مورد نوع کانال کشی مربوطه تصمیم گیری های لازم را بعمل آورد. همچنین در مورد مباحث مرتبط با فروش کانال و مشخصات فنی محصولات مرتبط با محاسبه کانال کشی باید مشاوره های لازم را در این مورد انجام داد. 
به منظور آشنایی بیشتر با موضوع محاسبه کانال کشی در ادامه به بیان عوامل مؤثر با این موضوع خواهیم پرداخت که از جمله این عوامل می توان به انتخاب سیستم مناسب برای تهویه فضای مورد استفاده انسان بر اساس کاربری بنا و نوع فضا در انواع مختلف به دلیل متعدد بودن نوع جریانات هوای داخلی بنا در زمان محاسبه کانال کشی اشاره کرد. انواع فضاها از لحاظ موقعیت به دو دسته محصور کننده و درونی تقسیم می شوند. مناطق محصور کننده قسمت هایی مانند دیوارهای خارجی، بام، سقف و پنجره ها می باشند که دارای بار حرارتی متغییر و اختلاف دمای درون و بیرون می باشند. مناطق درونی در اغلب موارد نواحی داخلی بنا و مکانیزم هوارسانی می باشد. علاوه بر این موارد باید دو فاکتور مهم از جمله جریان اختلاطی و جریان جابه جایی را نیز مدنظر قرار داد و محاسبه کانال کشی را بر این اساس قرار داد. 
در تعریف جریان هوای اختلاطی در هنگام محاسبه کانال کشی می بایست گفت به این معنی می باشد که جریان تمیز و تازه تولید شده برای فضای داخلی که از سیستم تولیدی جریان می یابد پس از رسیدن به فضا اختلاط یافته و موجب ثابت شدن درجه حرارت و آلودگی های محیطی می گردد. در فرآیند محاسبه کانال کشی جریان جابه جایی جریان هوای تمیزی می باشد که از پایین ترین سطح در فضا به سقف منتقل می شود و این چرخه ادامه پیدا خواد کرد. علاوه بر آنچه که گفته شد کارایی یک سیستم به دو عامل میزان هوا و دمای آن نیز بستگی مستقیم دارد که این عوامل در سیستم های مختلف هوارسانی مورد کاربرد در محاسبه کانال کشی متغییر می باشند. در حقیقت انواع سیستم های هوارسانی را نیز می توان بر این اساس به سه دسته سیستم دما متغییریا CAV، حجم هوای متغییر یا VAV و دما متغییر-حجم متغییر یا CAV-VAV تقسیم بندی کرد. 
ضمناً سیستم های هوارسانی بر اساس نوع سیال به کار رفته نیز دسته بندی های مختلفی از جمله تمام آب، تمام هوا و آب و هوا را دارا می باشند. کانال های مصرفی نیز در انواع مختلفی موجود بوده که در زمان محاسبه کانال کشی یکی از عوامل مؤثر به حساب آمده و مورد مطالعه قرار می گیرند. ابعاد کانال هوا به مقدار هوای انتقالی که با فوت مکعب در دقیقه یا cfm اندازه گیری شده و سرعت جریان هوا نیز با فوت در دقیقه یا fpm اندازه گیری می شود که این دو عامل در محاسبه کانال کشی با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و با تقسیم کردن میزان هوای انتقالی بر سرعت هوا مساحت سطح مقطع کانال بر اساس فوت مربع به دست می آید. همچنین میزان هوای انتقالی مورد استفاده در محاسبه کانال کشی توسط مهندس یا کارشناس مربوطه بدست آمده که این فاکتور از مشخصات فنی دستگاه تهویه مطبوع نیز قابل استخراج می باشد.