خرید لوله خرطومی و خرید کانال فلکسیبل

فرهنگ غلط سیستم‌ گرمایشی ایران

فرهنگ غلط سیستم‌ گرمایشی ایران
رئیس آزمایشگاه سوخت و احتراق سازمان پژوهش‌های علمی صنعتی ایران گفت: مبحث دودکش در ساختمان‌ها یک مبحث ایمنی و ذخیره انرژی است و متأسفانه در کشور علاوه بر اینکه ایمنی وسایل گرمایشی مورد توجه قرار نمی‌گیرد، شاهد هدررفت انرژی هم هستیم.
سهیلا خوشنویسان افزود: تمام دنیا به سمت استفاده از سیستم‌های متمرکز گرمایشی پیش می‌رود، ولی متأسفانه ما در ایران به دنبال سیستم‌های گرمایشی غیر متمرکز می‌رویم. به طور مثال در کشورهای اسکاندیناوی برای کنترل بهتر مصرف سوخت، آب‌های گرم را در محلی تولید می‌کنند بعد برای مصرف‌کننده می‌فرستند.
وی افزود: در یک بررسی که در رابطه با 5 هزار موتور‌خانه انجام دادیم این نتیجه حاصل شد که چون موتورخانه‌ها در بیرون از ساختمان و و‌احد مسکونی قرار دارند، حتی اگر هم آلودگی داشته باشند ضرر و خطرش کمتر از سیستم‌های احتراقی است که در داخل ساختمان و واحد مسکونی نصب می‌شود.
خوشنویسان با اشاره به افزایش روز‌افزودن استفاده از پکیج در کشور گفت: سازندگان ساختمان و دست‌اندرکاران ساخت‌و‌ساز باید به رسالت خود درست عمل کنند، یعنی در جایی که نیاز به موتورخانه است، موتورخانه و در جایی که نیاز به پکیج است، پکیج نصب کنند. اما متأسفانه شاهد هستیم جایگاه این دو به درستی شناخته نشده است و مهندسان به جای اینکه یک سیستم سیستماتیک درست کنند و از آلودگی هوا کم کرده و شرایط محیط‌زیست را بهتر کنند و در مصرف سوخت و انرژی هم صرفه‌جویی کنند، صرفاً به دنبال یک راه‌حل آسان‌تر هستند.
به گفته وی، در کل دنیا تکنیسین‌هایی هستند به نام تکنیسین دودکش که کارشان معاینه فنی و سلامت دودکش می‌باشند. خوشنویسان تصریح کرد: آیا بازدید از ساختمانی 40 واحدی که در آن 40 پکیج است صرفه اقتصادی و سهولت بیشتر دارد یا اینکه یک موتور‌خانه مرکزی داشته باشد و یک نفر را بفرستیم که کلیه موارد را چک کند.
وی افزود: ما با استفاده از پکیج نه تنها مرگ خاموش بلکه مرگ تدریجی را داریم و کم کم سونامی سرطان را داریم و طبق مقالات بهداشتی 20 درصد از ایرانیان دچار انواع مختلف سرطان می‌شوند. وی گفت: پکیج هوای زیادی را در اتاق مصرف می‌کند و کم کم باعث مرگ تدریجی افراد می‌شود. وی با اشاره به اینکه ما دو نوع مونوکسید‌کربن داریم گفت: یکی بر اثر هوای ناکافی است یکی بر اثر هوای خیلی زیاد است که از عوامل احتراق ناقص در منازل هستند.