خرید لوله خرطومی و خرید کانال فلکسیبل

طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی موتورخانه

طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی موتورخانه
طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی موتورخانه‌ها با هدف صرفه‌جویی در مصرف روزانه 13 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در حدود 600 هزار موتورخانه کشور اجرایی می‌شود.
مدیر بهینه‌سازی انرژی در بخش ساختمان شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با اعلام این خبر گفت: در طرح بهینه‌سازی موتورخانه‌ها با اجرای راهکارهای بهینه‌سازی شامل، معاینه فنی موتورخانه‌ها و تنظیم مشعل آن، نصب سیستم کنترل هوشمند موتورخانه، عایق کاری حرارتی منبع انبساط باز و نصب دستگاه رسوب‌گیر و راهکارهای دیگر، می‌توان مصرف سوخت را حداقل 30 تا 40 درصد کاهش داد.
ایرج حامدی زاد با بیان این که شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت این طرح را اجرا می‌کند، افزود: در طرح بهینه‌سازی موتورخانه‌ها در نظر است نسبت به اجرای راهکارهای فوق در 500 هزار موتورخانه ساختمان‌های مسکونی و 100 هزار موتورخانه ساختمان‌های اداری و تجاری اقدام شود.
وی گفت: سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با اجرای این راهکارها در موتورخانه‌ها، هزینه‌های سرمایه‌گذاری را از محل صرفه‌جویی سوخت حاصله با یک تاخیر 6 ماه (باهدف انجام بررسی‌ها و تایید شرکت مشاور ناظر- اندازه‌گیری و صحه‌گذاری) در اقساط سه ماهه به مدت تعیین شده، دریافت می‌کنند.
کلان‌شهرها و شهرستان‌های سردسیر در اولویت اجرای این طرح قرار دارند.حامدی زاد، مدت زمان اجرای این طرح را چهار سال اعلام و تصریح کرد: این طرح در آینده‌ای نزدیک و پس از دریافت مجوز از شورای اقتصاد شروع می‌شود و کلان‌شهرها، مراکز استان‌ها و مراکز شهرستان‌های مناطق سردسیر کشور در اولویت اجرای طرح هستند.
مدیر بهینه‌سازی انرژی در بخش ساختمان شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، یکی از مهم‌ترین گلوگاه‌های هدررفت انرژی را موتورخانه‌های گرمایشی ساختمان‌ها دانست و گفت: علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی موتورخانه‌‌های کشور از طریق فراخوان عمومی شناسایی و برای اجرای طرح جذب می‌شوند.
وی تصریح کرد: میزان سرمایه‌گذاری قابل جذب در این طرح 2 میلیارد دلار برآورد شده است و با انتشار فراخوان عمومی، اطلاع‌رسانی گسترده‌ای در این زمینه انجام می‌شود.
حامدی‌زاد یادآور شد: به‌طور‌کلی متوسط مصرف انرژی در بخش ساختمان در کشورمان بیش از 6/2 برابر متوسط مصرف جهانی است و این نسبت در ساختمان‌های اداری و دولتی، به 4 تا 5 برابر متوسط مصرف جهان می‌رسد.
وی با بیان این‌که براساس آخرین ترازنامه انرژی، کل مصرف نهایی انرژی کشور به معادل بیش از 6,1058 میلیون بشکه نفت خام در سال رسیده است که از این مقدار حدود 40 درصد در بخش ساختمان مصرف می‌شود، گفت: سیستم کنونی موتورخانه‌ها، حدود 50 درصد تلفات انرژی دارد که اجرای برخی راهکارها در موتورخانه‌ها، حداقل 30 درصد صرفه جویی به همراه خواهد داشت؛ باقی تلفات انرژی نیز مربوط به راندمان بسیار پایین احتراق و انتقال حرارت در مشعل و بویلر است که با جایگزینی فناوری های جدید مانند بویلر چگالشی، این میزان اتلاف نیز کاهش می‌یابد.