خرید لوله خرطومی و خرید کانال فلکسیبل

سهم وسایل سرمایشی از مصرف برق

سهم وسایل سرمایشی از مصرف برق
مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) گفت: ۱۶ هزار مگاوات از مصرف برق کشور مربوط به بار سرمایشی است. حسین سجادی افزود: از سال ۱۳۸۸ به بعد در برخی روزها، ساعت اوج مصرف روز در تابستان بیش از اوج مصرف شب بوده که دلیل آن افزایش بار سرمایشی در کشور است. وی ادامه داد: با توجه به سهم بالای لوازم سرمایشی در مصرف برق، پیک بار روز شبکه افزایش قابل ملاحظه‌ای نسبت به دیگر فصول سال پیدا می‌کند و بدین معنی است که پیک تابستان در روز است. این درحالی است که پیک شب در سایر فصول عمدتاً ناشی از مصارف روشنایی بوده و معمولاً در هنگام غروب آفتاب اتفاق می‌‌افتد.
سجادی خاطرنشان کرد: حدود ۳/۱ بار پایه شبکه برق کشور مربوط به وسایل سرمایشی است که افزایش سطح رفاه عمومی، تغییر الگوی تهویه مطبوع و تبرید (تولید سرمایش)‌ در اقلیم گرم و خشک و معتدل خشک از دلایل این تغییرات است. به گزارش سازمان بهره‌وری انر‍‍ژی ایران، مدیرعامل سابا همچنین گفت: افزایش بار پیک سالانه به طور متوسط حدود ۲ هزار مگاوات است که اکثر این افزایش مربوط به بار سرمایشی بوده و دولت در قبال این افزایش بار مجبور به احداث نیروگاه جدید است. به گفته وی اگر هزینه احداث یک کیلووات برابر ۱۲۵۰ دلار در نظر گرفته شود، میزان سرمایه‌گذاری لازم برای افزایش بار پیک سالانه معادل ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار خواهد شد. مدیر عامل سازمان بهره‌وری انرژی با بیان اینکه مدیریت عرضه و تقاضای انرژی کشور، ناچار از انتخاب بین سرمایه‌گذاری بیشتر برای تأمین برق یا مدیریت سمت تقاضا خواهد بود، اظهار کرد: به جای احداث نیروگاه جدید که فقط در زمان پیک در مدار باشد، باید نسبت به تغییر در سیاست‌گذاری‌ها و اجرای راهکارهای بهینه‌سازی مصرف انرژی در بخش سرمایش اقدام شود که این اقدام مستلزم همکاری و هماهنگی فرابخشی است.
وی اصلاح قیمت و تعرفه‌‌های برق با توجه به اقلیم مناسب، حمایت از تولیدکنندگان تأسیسات و لوازم برقی پربازده و اعمال تعرفه‌های ترجیحی و اصلاح عوارض و تعرفه‌‌های گمرکی، جلوگیری از ورود غیرمجاز یا مجاز انواع کولرگازی راندمان پایین (با رتبه انرژی کمتر از (A و اقدام مؤثر جهت اصلاح الگوی معماری و رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان را ازجمله راهکارهای ارتقای بهره‌وری تجهیزات و سیستم‌های سرمایشی برشمرد.