خرید لوله خرطومی و خرید کانال فلکسیبل

کانال چهارگوش

کانال های هوا نیز باید همانند سایر داکت ها و کانال ها همچون کانال های انتقال آب یا مواد کوتاهترین طول و کمترین پیچ و خم را در طراحی کانال کشی بویژه در سیستم های تهویه مطبوع و توزیع و انتقال هوا داشته باشند. در میان کانال های هوا، کانال چهارگوش (Rectangular Duct) از مدل هایی می باشد که در بسیاری از موارد جهت انتقال هوا در سیستم های توزیع هوا و یا نهویه ها و سستم های گرمایشی و سرمایشی از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفته است. اما امروزه با گذشت زمان نوع دیگری از کانال ها نیز علاوه بر کانال چهارگوش وارد بازر گردیده است که نام آن کانال اسپیرال می باشد. کانال اسپیرال گالوانیزه نیز همانند کانال چهارگوش استفاده وسیعی در صنعت انتقال هوا و تهویه های مطبوع دارد اما سابقه استفاده از آن به چند دهه قبل باز می گردد. بنابراین می توان کانال چهارگوش را جز زتجهیزات و مواردی دانست که از گذشته در سیتم های انتقال هوا و در کانال کشی های ساختمانی و همچنین جهت انتقال هوا از محیطی به محیط دیگر مورد استفاده طراحان و صنعت کاران در ان زمینه قرار می گرفته است. 
انتخاب نوع مناسب کانال چهارگوش با توجه به ظرفیت های محیطی و هم چنین در نظر گرفتن مواردی چون صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از افت فشار در واقع از مواردی است که باید در هنگام انتخاب کانال چهارگوش در زمان استفاده و برآورد آن در سیستم کانال کشی به خوبی تعریف و مورد توجه قرار گیرد. برای مثال چنان چه ابعاد و یا حتی طول کانال چهارگوش مصرفی در مسیر کانال کشی مربوطه کوچکتر از مقدار مناسب و متناسب با ظرفیت توجیهی سیستم کانال کشی هوا انتخاب و طراحی شود، در این حالت توزیع هوا از طریق کانال های چهارگوش دچار مشکل می شود و هوای خروجی از کانال چهارگوش می تواند تولید صدا یا همان نویز کند و این امر باعث بر هم زدن آسایش و آرامش ساکنین را به همراه دارد. این مسئله خود می تواند بعنوان یک نقطه  ضعف در طراحی کانال چهارگوش به حساب بیاید. از طرف دیگر اگر ابعاد کانال چهارگوش بزرگتر از حد مناسب طراحی و تولید گردد در درجه اول هزینه اضافی و مازادی را برای پروژه تحمیل می کند و در مرحله بعد می تواند زیبایی ظاهری و معماری سیستم کانال کشی هوا با استفاده از کانال چهارگوش را مختل کند.. مسئله بسیار مهم در این زمینه اختلال در انتقال هوا از طریق کانال چهار گوش می باشد که بطور کلی می تواند میزان هوای عبوری و انتقالی از کانال چهارگوش را کمتر یا بیشتر از حد مورد نیاز و حد انتظار کند.

کانال چهارگوش برای انواع دستگاه های تهویه مطبوع و دستگاه های هواساز و داکت اسپیلت ها و هم چنین کولر های آبی و ایر واشر ها و ... قابل استفاده و مصرف می باشد. کانال جهارگوش از ورق گالوانیزه ساخته می شود ولی در برخی موارد به فراخور نیاز مشتریان از ورق استیل ضد زنگ نیز ساخته می شود. برای مثال در محیط های مرطوب به ویژه با رطوبت بالا می توان از کانال چهارگوش ساخته شده از استیل ضد زنگ استفاده کرد تا سطح بهره وری از سیستم های انتقال هوا را به حداکثر و بیشترین میزان آن برسانیم.در رابطه با کانال چهارگوش امکان ساخت و طراحی و تعیین مسیر کانال کشی کانال چهارگوش در سیستم های انتقال هوا از روی نقشه های از پیش تعیین شده بر طبق بالاترین استاندارد ها نیز وجود دارد. یکی دیگر از مواردی که می توان در طراحی، ساخت ، و تولید کانال چهارگوش بدان پرداخت امکان استفاده از جداکننده های مناسب در داخل کانال چهارگوش جهت انتقال مناسب هوا و همچنین توزیع بهتر جریان هوا متناسب با ظرفیت فضا بویژه فضاهای بزرگ می باشد. کانال چهارگوش هم چنین امکان ساخت و نصب با اتصالات از قبیل اتصالات فلنجی را فراهم می آورد. برای کانال چهار گوش امکان انجام عایق کاری نیز وجود دارد به این ترتیب می توان به راحتی مانع از مصرف انرژی بالا و یا افت درجه حرارت در کل طول مسیر سیستم کانال کشی کانال چهارگوش شویم. برای این منظور کانال چهارگوش با استفاده از پشم شیشه و یا پشم سنگ و یا فوم از جنس های دیگر در این زمینه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند؛ مورد عایق کاری قرار داده می شود.
جدا از کلیه تعاریف و مباحث مربوط به کانال چهارگوش در نهایت باید به این موضوع اشاره نماییم که بدلیل افزایش روز افزون شهر نشینی و افزایش شهر ها نیاز به تامین علمی تر و همچنین مقرون به صرفه تر هوای تازه و مطبوع و از طرفی دیگر نیاز به حرارت مرکزی بیشتر و بیشتر شده است و همین امر باعث پیشرفت بسیار زیاد و قابل توجهی در علم و تکنولوژی سیستم های انتقال و توزیع هوا و هم چنین سیستم های تهویه مطبوع شده است و این مهم موجبات طراحی ، تولید و ساخت انواع گوناگونی از کانال های هوا علاوه بر کانال چهارگوش را نیز به همراه داشته است اما این مسئله هرگز نمی تواند موجب نادیده گرفتن کانال چهارگوش در انتقال هوا و یا عدم استفاده از کانال چهارگوش در سیستم های تهویه مطبوع شود.


تگ ها : کانال چهارگوش