خرید لوله خرطومی و خرید کانال فلکسیبللوله اسپیرال 
یکی دیگر انواع لوله ها و داکت های انتقال هوا و یا مواد و همچنین انتقال آب لوله اسپیرال یا همان کانال اسپیرال (Spiral duct) می باشد که در نوع خاص و انحصاری از ورق های گالوانیزه ساخته می شود که در آن صورت کانال اسپیرال گالوانیزه نام می گیرد. لوله اسپیرال عموماً جهت مصارفی چون انتقال و کانال کشی هوا در سیستم های داکت اسپیلیت، تهویه مطبوع، سرمایش و گرمایش در مسیر های کانال کشی مورد استفاده قرار می گیرد . 
لوله اسپیرال بهترین جایگزین برای کانال های چهارگوش می تواند باشد زیرا با شرایط منحصر به فردی که دارا می باشد به راحتی می توان لوله اسپیرال را در موارد و مکان هایی که استفاده از کانال چهارگوش ممکن نمی باشد، مورد استفاده قرار داد و همواره این مسئله مهم را در نظر داشت که حالت گرد و مقطع دایره شکل لوله اسپیرال و دیگر ویژگی هایی از لوله اسپیرال که به آن ها می پردازیم سبب شده است تا بهترین محصول جهت استفاده در سیستم های انتقال هوا با توجه ظرفیت محیط باشد و حتی می توان از لوله اسپیرال در مصارفی چون معماری و طراحی داخلی جهت ایجاد زیبایی های بصری در دکوراسیون بصورت نما خارج یا همان اکسپوز استفاده نمود. استفاده از لوله اسپیرال بصورت اکسپوز امروزه بسیار رونق یافته و به راحتی می توان در بسیاری از رستوران ها ، سالن های غذا خوری ، شرکت ها و ... استفاده از لوله اسپیرال را که بصورت نما خارج در کوراسیون داخلی کار شده است مشاهده نمود. 

لوله اسپیرال چگونه تولید می شود؟
تولید لوله اسپیرال طبق روش های تولید لوله در جهان و تحت بالا ترین و بهترین استاندارد های روز جهان می باشد و بصورت متوالی مورد بازبینی و تست قرار می گیرد . در تولید لوله اسپیرال به روش اسپیرال از ورق های گالوانیزه از یک سر دستگاه ورق را روی یک سری غلتک روان قرار داده و با توجه به درز حلزونی شکل غلتک ها ورق گالوانیزه بصورت لوله اسپیرال در می آید.  در این روش برای تولید لوله اسپیرال با ایجاد هرگونه تغییر در زاویه تغذیه غلتک ها در ابتدای مسیر قط لوله اسپیرال تغییر می نماید. بنابراین همانطور که گفته شد می توان لوله اسپیرال را در سایز و اندازه های متنوعی با توجه به نیاز و فراخور ظرفیت محیط برای استفاده در سیستم های تولید و انتقال هوا استفاده نمود. 
شیوه تولید لوله اسپیرال این امکان را فراهم می آورد تا با تکنولوژی روز بتوان از دوخت مارپیچی ورق های گالوانیزه بهره برد و با ضخامت های گوناگون به طراحی و تولید انواع مختلفی از لوله اسپیرال در سایز های متنوع پرداخت. این نوع شیوه تولید لوله اسپیرال موجب می شود تا یک لوله اسپیرال اسپیرال در استحکام بیشتر ولی بسیار ارازن تر و مقرون به صرفه تر از سایر محصولات در این صنعت بتوان تولید نمود.

ویژگی های مهم لوله اسپیرال چیست؟
این محصول به طور معمول از ورق گالوانیزه و به صورت سفارشی از جنس استیل و آلومینیم و حتی مس تولید می شود. همچنین بسته به سفارش مشتری توسط رنگ های کوره ای با رنگ سفارشی هم طراحی می شود. متریال آهن گالوانیزه مقاومت خوبی در برابر شرایط محیطی دارد و زد زنگ می باشد.
این محصول از قطر 8 تا 200 سانتیمتر قابل تولید می باشد که پاسخگو هر نوع طراحی و حجم هوا رسانی باشد. همچنین برای شرایط اقلیمی خاص، جلوگیری از اتلاف انرژی و کنترل صدای فشار هوا از داخل لوله با عایق الاستومری رولی عایق می شود.
 استحکام لوله اسپیرال سبب شده است تا هم بتوان از آن در کلیه شرایط استفاده نمود. این مقاومت و درجه از استکام لوله اسپیرال باعث می شود تا در نصب نیاز کنتری به سایر اتصالات داشته باشد و همین امر یعنی سهولت بسیار بالا در نصب لوله اسپیرال که یکی از بزرگترین نقاط قوت لوله اسپیرال به حساب می آید. 
به دلیل رشد روز افزون صنعت طراحی و تولید سیستم ها و دستگاه های تهویه مطبوع و همچنین بهره برداری بیشتر و بیشتر از سیستم های تهویه به خصوص سیستم هایی که در فشار بالا کار می کنند، لوله اسپیرال محبوبیت و مقبولیت بیشتری نسبت به سایر محصولات یافته است. از جمله کاربرد های بسیار متنوع لوله اسپیرال می توان به استفاده از لوله اسپیرال در سیستم های تهویه مطبوع روی زمین و یا داخل زمین در فشار بالا و یا حتی درجه حرارت زیاد اشاره نمود. یک دیگر از موارد مصرف لوله اسپیرال جهت تخلیه بخار از اگزاست فن ها و یا جابجای موادی همچون غلات، دانه ها و ... در کارخانجات و کارگاه های صنعتی اشاره نمود. 
استفاده از لوله اسپیرال به دلیل مزایای منحصر به فردی که دارد همواره مورد استقبال طراحان و مهندسان در این صنعت بوده است. یکی از مهم ترین مزایای لوله اسپیرال استحکام بالای آن در نهایت زیبایی ظاهری می باشد که سبب می شود هم کارایی بالایی داشته باشد و هم همانطور که گفته شد در طراحی های داخلی طرفداران مخصوص به خود را داشته باشد. یکی از مزایای دیگر که بر مقبولیت و محبوبیت لوله اسپیرال روز به روز می افزاید مزایای آن نسبت به کانال چهارگوش می باشد. به عنوان مثال لوله اسپیرال صدای بسیار کمتری نسبت به کانال های مستطیلی و چهارگوشی ایجاد می نماید و می توان به این نکته نیز اشاره داشت که میزان افت فشار در لوله اسپیرال نسبت به سایر لوله ها در سیتم های تهویه مطبوع به طرز قابل توجهی کمتر می باشد که این مهم نجر به انتقال و توزیع مناسب هوا در سیستم های توزیع هوا و کانال کشی های داخلی و خارجی می باشد.لوله اسپیرال در چه فضاهایی بیشترین کاربرد را دارد؟
به صورت کلی در کلیه پروژه های ساختمانی کی توان از کانال اسپیرال استفاده کرد.  این محصول  یکی از کانال های بسیار پر کاربرد و پر مصرف در دنیای تهویه مطبوع به شمار می رود. این کانال انتقال هوا از تنوع سایزی بسیار بالایی برخوردار است و به همین علت می توان از آن در بسیاری از کاربری ها و شرایط گوناگون استفاده نمود. در واقع تنوع سایزی موجب شده است تا بتوان از لوله اسپیرال  در فضاهایی با متراژ پایین مانند خانه های مسکونی، مغازه ها، سرویس های بهداشتی، کافه و رستوران ها و... همچنین در متراز های بالا در فضاهایی نظیر کارخانه ها، هتل ها، پاساژها، فرودگاه ها و... مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر تنوع سایزی، ورق گالوانیزه بکار رفته در ساختار لوله اسپیرال  از ضخامت های گوناگونی ساخته می شود که عمده این ضخامت ها شامل ۰.۱، ۰.۶ و ۱ میلیمتر است و بنا به نیاز پروژه هریک از این ضخامت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده به صورت اکسپوز
یکی از عمده کاربری های لوله اسپیرال گالوانیزه  که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است بدین صورت است که در رستوران ها و کافه ها از این لوله اسپیرال   به گونه ای استفاده می شود که هم کاربری اصلی آن یعنی انتقال هوا حفظ شود و هم از آن به عنوان یک عنصر تزئیناتی مورد استفاده قرار می گیرد. به این روش استفاده روکار یا اکسپوز گفته می شود. بدین صورت که درواقع یک سبک صنعتی را وارد طراحی داخلی کافه ها و رستوران کرده و لوله اسپیرال   به صورت روکار روی سقف قابل مشاهده است. برای زیباتر جلوه دادن آن می توان یک نوع طراحی و شکل خاصی را مورد استفاده قرار داد و یا این لوله اسپیرال را به رنگ های مختلفی در آورد. این عمل در کوره های رنگ قابل انجام است و می توان آن را به هر رنگ دلخواهی در آورد.

مزایا و معایت لوله اسپیرال چیست؟
لوله اسپیرال از ورقه های گالوانیزه تشکیل شده است بدین صورت که ورقه های گالوانیزه به صورت مارپیچ روی یکدیگر قرار گرفته و در نهای یک کانال با مقطع دایره ای را به وجود می آورد. وجود ورق گالوانیزه در ساختار این کانال موجب شده است که آن را تبدیل به یک کانال بسیار مستحکم کند که در برابر ورود انواع فشار، ضربه، هرگونه ساییدگی و... بسیار مقاومت داشته و دچار هیچ آسیب و صدمه ای نخواهد شد و از طرفی گالوانیزه همچون یک عایق برای لوله اسپیرال عمل کرده و از در برابر نفوذ و ورود حشرات، تابش مستقیم نور خورشید، رطوبت، حرارت بالا، گرما، سرما، برف و باران، باد و... و همچنین بسیاری از مواد شیمیایی و نفتی، اسیدی و گازی و... از کانال کاملا محافظت کرده و مانع از آسیب رسیدن به آن می شود. در نتیجه می توان گفت که لوله اسپیرال   یک کانال کاملا مقاوم و مستحکم در برابر بسیاری از عوامل بوده و به همین علت می توان از آن در شرایط و فضاهای مختلفی و حتی فضاهای باز مورد استفاده قرار داد.
این قطعات همگی از جنس ورق گالوانیزه و با کیفیت بسیار بالا ساخته می شوند. به معرفی مختصی از هر یک از این قطعات می پردازیم. ساپورت ها جهت اتصال لوله اسپیرال به دیوار و یا سقف مورد استفاده قرار می گیرند و درواقع به صورت دیواری یا سقفی تولید می شوند. رابط ها اتصال دهنده دو سر کانال اسپیرال که از یک سایر مشترک هستند، مورد استفاده قرار می گیرد و در مواقعی که قصد دارید سایزهای متنوعی از این کانال گرد را به هم اتصال دهید و یا کانال اسپیرال گرد را به کانال گالوانیزه چهارگوشی اتصال دهید می توانید از انواع تبدیل ها استفاده کنید. زانویی ها، دمپر ها که جهت کنترل شدت و میزان هوای عبوری از دریچه ها مورد استفاده قرار می گیرند، انواع دریچه ها و... هریک در شرایط مختلف با تعداد و سایزهای متنوع در کنار لوله اسپیرال در یک پروژه مورد استفاده قرار می گیرند.
قیمت لوله اسپیرال  در میان انواع کانال ها یک لوله هوا بسیار مقرون به صرفه به شمار می رود.

هنگامی که در یک پروژه از لوله اسپیرال   استفاده می شود، وابسته به نیاز و نوع پروژه از متعلقات و اتصالاتی هم استفاده می شود تا در کنار این لوله اسپیرال یک سیستم کامل و با کیفیت به وجود آید که عمل هوارسانی را به سادگی به انجام برساند. لوله اسپیرال قیمت بسیار مناسبی هم دارا است.

خرید لوله اسپیرال
حال که مزایا و معایب لوله اسپیرال گفته شد، بهتر قادر به تصمیم گیری خواهید بود. لوله گرد اسپیرال پیشگام سپهر در بسیاری از شهرها نمایندگی دارد. همچنین شما میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و برای پروژه ی خود مشاوره فنی دریافت کنید.


توضیحات تکمیلی که باید در مورد لوله اسپیرال بدانیم
این مدل از لوله های فولادی از نورد گرم تولید می شوند. به عبارت دیگر طی نورد گرم به شکل مارپیچ در می آیند و در جنس های گالوانیزه، تحت عنوان لوله اسپیرال گالوانیزه ساخته و ارائه می گردند.
البته در برخی موارد برای تولید این لوله از فولاد گالوانیزه استفاده نمی شود. در عوض می توان از جنس هایی نظیر فایبرگلاس و یا پلاستیک مقاوم و انعطاف پذیر به صورت کامپوزیت بهره برد.
جنس های دیگری که برای تهیه و تولید کانال های اسپیرال مورد استفاده قرار می گیرد عبارت است از برنج، مس، آلومینیوم و فولاد ضدزنگ که با یک لایه وینیل روکش شده است.
همانطور که مشاهده کردیم؛ جنس لوله های اسپیرال متنوع است و بنا بر درخواست مشتری تغییر می نماید. اما باید دانست که طول این محصول نیز بسیار متنوع می باشد. در حالت استاندارد طول این لوله پرکاربرد 20 فوت می باشد که در ایران از 6 تا 12 متر تولید می گردد. به این ترتیب در حمل نقل این محصول و همچنین نصب و جانمایی آن، مشکلی به وجود نخواهد آمد. سایز بندی لوله اسپیرال نیز از 5 تا 120 اینچ را در بر می گیرد. لازم به ذکر است که در رابطه با مشخصات فنی این محصول، استاندارد AWWA-C200 برای لوله هایی که برای انتقال آب استفاده می شوند؛ و استاندارد های API-5I و API-MPI190 و همچنین PLD III برای لوله های نفت و گاز، در نظر گرفته می شود.

توضیح دیگر اینکه لوله های اسپیرال از داخل و خارج با موادی مانند اپوکسی مایع و یا پلی اتیلن سه لایه پوشیده می شود. این کار به آن منظور است که با توجه به ضد خوردگی بودن این مواد، مقاومت فیزیکی لوله در برابر عوامل اسیدی و خورنده تا میزان زیادی افزایش می یابد. بنابراین می توان اینطور نتیجه گیری نمود که این لوله پرکاربرد در صنایع نفت و گاز کاربرد بسیار گسترده و فراوانی را دارد. چرا که فرآیند تولید و ساخت انعطاف پذیری دارد و با توجه به خواص فیزیکی مناسب و همچنین بکنواختی ابعاد لوله، می تواند بسیاری از نیاز های این صنعت را برآورده سازد. به علاوه اینکه قیمت مناسب و اقتصادی بودن آن موجب شده است تا این محصول بیش از پیش مورد توجه این قسم از صنایع در کشور واقع گردد.
البته این موضوع کاملا روشن است که لوله اسپیرال به دلیل مزایای بیشماری که دارد؛ در صنایع و کاربرد های مختلفی به کارگیری می گردد. اما آنچه که حائز اهمیت بسیار است؛بررسی دوره ای کاربرد لوله های اسپیرال در صنایع مختلف می باشد تا از بروز مشکلات بزرگ جلوگیری شود. به عنوان مثال این نوع از لوله ها در صنایع نفت و گاز در معرض مقایسه مستقیم با لوله های درز جوش هستند. اما با توجه به ویژگی های منحصر به فرد لوله های اسپیرال، استفاده از آن ها گسترش روز افزونی در کشور ما و همچنین در کل دنیا داشته است.

همچنین می توان به کاربرد این لوله های پرکاربرد در سیستم های بادگیری، دفع غبارات و سیستم های تخلیه مونوکسید کربن اشاره نمود. دلیل استفاده از این محصول در سیستم های شتاب بالا و سیستم های تهویه فشار بالا آن است که ویژگی مناسب لوله اسپیرال برای مقاومت و کارایی بالای آن در طی انتقال هوای پرفشار، بسیار بهینه و کارآمد می باشد. دقیقا به همین دلیل است که از لوله های اسپیرال می توان در صنایع شیمیایی، لایه روبی، ساخت پل و انواع سازه های فلزی و ... نیز اشاره نمود. همانطور که پیش تر اشاره شد؛ از لوله اسپیرال برای استفاده در سیستم های گرمایشی و یا کانال کشی مربوط به سیستم تهویه هوا، در مراکز عمومی مانند درمانگاه ها، بیمارستان ها، سالن های اجتماعات و ... نیز استفاده می گردد.

در واقع استفاده گسترده از این لوله به دلیل ویژگی های منحصر به فرد آن است. به عنوان مثال مسطح بودن سطح داخلی لوله های اسپیرال سبب شده است تا بتوان از آن برای انتقال سیالات به بهترین شکل، بیشترین بهره را برد. از این رو در صنایعی که برای انتقال و جابجایی مواد نفتی و روغنی و سایر مواد مشابه دچار مشکل هستند؛ انتخاب کانال اسپیرال گالوانیزه می تواند اولین و بهترین گزینه به شمار رود.
همچنین شیار ها و درزهایی که به صورت مارپیچ بر روی سطح خارجی این لوله در هنگام ساخت ایجاد می گردد؛ می تواند مقاومت آن را تا میزان قابل توجهی افزایش دهد. بنابراین می توان اینطور بیان نمود که لوله های اسپیرال دارای مقاومت فیزیکی بالایی هستند و همین موضوع می تواند زمینه های مصرف آن ها را افزایش دهد. زیرا می توان اطمینان حاصل نمود که در حین کار هیچ گونه گسستگی، شکستگی و ... در لوله ایجاد نمی شود و راندمان نهایی کار بسیار بهینه و قابل قبول خواهد بود.

لازم است تا به این نکته نیز اشاره کنیم که تاریخچه ساخت و استفاده از لوله های اسپیرال مربوط به اواخر قرن 19 می باشد که توسط یک مهندس آلمانی با نام "مانیسمان" تولید و به کار گرفته شد.
امروزه در کشور ما نیز از تکنولوژی ساخت لوله اسپیرال بی بهره نمی باشد. کارخانه ساخت  و تولید کانال اسپیرال در شهر های بزرگ صنعتی همچون اصفهان، تهران، مشهد و ... مشغول به کار می باشند. از میان نمونه های تولید شده در سطح کشور می توان به لوله اسپیرال اصفهان، لوله اسپیرال صفا، لوله اسپیرال کالوپ، لوله سازی سلفچگان، شرکت ایران اسپیرال، کارخانه لوله سازی آریا نورد خلیج فارس، کارخانه لوله سازی خلیج فارس و شماری دیگر اشاره نمود.

در نتیجه می توان اینطور بیان نمود که لوله های اسپیرال انواع و مدل های بسیار متنوعی را شامل می شوند. این تنوع هم از لحاظ جنس و متریالی که برای تولید و ساخت این محصول به کار برده می شود و هم از لحاظ سایز و طول و ..، بسیار گسترده می باشد. اما در نهایت این ویژگی های منحصر به فرد و خاص مکانیکی کانال اسپیرال است که این امکان را ایجاد می نماید تا بتوان از آن در صنایع مختلف در کاربرد ها و زمینه های گوناگونی با ویژگی ها و قیمت های متفاوت و متنوعی بهره برد.
تگ ها : لوله اسپیرال، لوله گرد اسپیرال، لوله اسپیرال گاوانیزه، لوله هوا