خرید لوله خرطومی و خرید کانال فلکسیبلداکت در ساختمان

برای انتقال و گردش بیشتر هوا در سیستم های انتقال و توزیع هوا در سیستم های تهویه مطبوع فضایی را تعبیه می کنند که داکت در ساختمان (Duct in Building) نام دارد . هم چنین جهت عبور لوله های مربوط به کار تاسیسات داخل یک ساختمان از داکت در ساختمان استفاده می شود . به عنوان مثال کنار سرویس های بهداشتی یا نزدیک مکان ها و محیط هایی که دسترسی آسان تری به سیستم تهویه مطبوع داشته باشد بهترین مکان ها جهت تعبیه داکت در ساختمان می باشد . ابعاد داکت وابسته به تعداد طبقه های ساختمان و هم چنین تعداد لوله های تاسیساتی ساختمانی می باشد . داکت در ساختمان دارای سقف نمی باشد و از طبقه پایین شروع میشود و تا انتها یعنی بام ساختمان ادامه می یابد . البته باید به این نکته اشاره نمود که کانال کشی دارای یک محفظه یا همان دریچه می باشد تا در هنگام بازدید و تعمیر بتوان از آن جهت دسترسی به داکت از آن استفاده نمود .  

داکت در ساختمان برای انتقال هوا یا به عبارتی رساندن و خارج کردن هوا به کار می رود . جریان هوای داخل داکت عبارت است از جریان هوای ورودی، جریان هوای خروجی و هم چنین هوای برگشت از داکت در ساختمان که با این موارد می توان اذعان داشت که داکت در ساختمان یک روش می باشد تا از کیفیت هوای در حال جریان داخل ساختمان اطمینان حاصل نمود . در ساختمان های فعلی انواع مختلفی از داکت ها وجود دارند . از انواع داکت در ساختمان می توان به کانال های گرد ، نظیر کانال اسپیرال و یا کانال های چهارگوش نام برد . که البته کانال اسپیرال گالوانیزه در بین انواع مختلف داکت در ساختمان مقبولیت بیشتری را به خود اختصاص داده است . علاوه بر خود داکت مانند همان کانال اسپیرال گالوانیزه در ساختمان ، سیستم های کانال کشی و داکت کشی دارای اجزا و اتصالات دیگری نیز می باشد .
 
داکت در ساختمان در موارد مختلف کاربرد های متفاوتی نیز پیدا می کند . به طور کلی دو نوع عمده از داکت در ساختمان وجود دارد : 1- داکتی که نقش انتقال دهنده دارد که در بعضی موارد نیز وظیفه هدایت کردن جریان هوا از طریق همین نوع داکت در ساختمان برآورده می شود . 2- داکت  با وظیفه پوشش دهنده .علاوه بر وظیفه انتقال هوا برای داکت در ساختمان در واقع موارد دیگری از داکت در ساختمان وجود دارد که صرفاً جهت انتقال سیالات در ساختمان به کار می روند . مانند داکت در ساختمان که جهت انتقال آب و فاضلاب استفاده می شود . در این میان انواع دودکش ها ، هود ها و خروجی های تهویه های مطبوع وصنعتی نیز در گروه داکت در ساختمان قرار می گیرند که همگی انتقال دهنده می باشند .
نصب صحیح داکت در ساختمان نیز از جمله مواردی است که بسیار حائز اهمیت می باشد و امروزه این کار و سایر محاسبات و طراحی های مربوط به داکت در ساختمان و جانمایی داکت ها از جمله مواردی است که باید با تکیه بر دانش روز و علم مهندسی مسلط بر کار بوده و با تکنولوژی روز پیش برود . در واقع کلیه محاسبات و اندازه گیری های مربوط به داکت در ساختمان همان طراحی داکت در ساختمان نام دارد .
 برای اجرای داکت در ساختمان می بایست کلیه نکات فنی را رعایت نماییم . به عنوان مثال در کلیه مراحل اجرای داکت در ساختمان باید در طول مسیر کانال ها و داکت ها از پره و یا تقسیم کننده های راهنما استفاده شود . نکته مهم دیگر در مسئله داکت کشی همان عایق بندی داکت ها می باشد . اگر در محیطی نیاز است تا داکت در ساختمان عایق بندی شوند تا از نشتی هوا جلوگیری شود و یا از خروج گرما یا سرما جلوگیری به عمل بیاید ؛ حتما باید این کار به درستی و بر طبق استاندارد های روز انجام پذیرد در بسیاری موارد هم برای عایق بندی داکت ها می توان از داکت ها و یا کانال های پیش عایق بهره برد .
 
داکت در ساختمان می تواند فقط مربوط به جریان هوای رفت یا ورود هوا باشد و یا بر عکس فقط مربوط به مسیر هوای برگشت و یا خروج جریان هوا در یک ساختمان باشد . به عنوان مثال در بسیار موارد داکت در ساختمان برای آن دسته از ساختمان هایی که از کولر آبی برای سرمایش محیط استفاده می کنند فقط دارای مسیر رفت می باشد . اما از سوی دیگر امروزه با افزایش روز افزون استفاده از سیستم های تهویه مطبوع داکت در ساختمان هم مربوط به مسیر رفت یا ورود هوا و هم برای مسیر برگشت یا خروج هوا از محیط قابل استفاده و بهره گیری می باشد . در این گونه موارد هوای ورودی از طرف سیستم تهویه مطبوع از طریق داکت در ساختمان وارد محیط می شود و از طریق مسیر خروج داکت در ساختمان از محیط خارج و دوباره به سیستم تهویه مطبوع باز می گردد تاتغییراتی به لحاظ سطح رطوبت و درجه حرارت روی هوا صورت بگیرد و دوباره هوای تازه و مطبوع از طریق داکت در ساختمان داخل فضای محیط انتشار می یابد .


تگ ها : داکت در ساختمان