خرید لوله خرطومی و خرید کانال فلکسیبل

کانال کشی داکت اسپلیت - کانال کشی در ساختمان

کانال کشی داکت اسپلیت
داکت اسپلیت یا همان اسپلیت کانالی یکی از مرسوم ترین سیستم های تهویه مطبوع در جهان می باشد که این سیستم مانند اسپلیت دیواری از یک واحد داخلی(هواساز) و یک واحد خارجی(کندانسور) تشکیل شده است که از طریق لوله های مسی بهم متصل شده اند. کانال کشی داکت اسپلیت (Duct Split Ducting) یا در واقع کانال داکت اسپلیت ضروری ترین و مهمترین عنصر در اجرای سیستم تهویه و تهویه مطبوع می باشد و لازم به ذکر است که رعایت نکات اجرایی و فنی در طراحی و انجام محاسبات ابعاد کانال ها و مسیرهای انتقال رفت و برگشت در کانال کشی داکت اسپلیت در انواع سیستم های تهویه ساختمانی و به کارگیری کانال عایق دار فاکتور بسیار مهم و مؤثری می باشد که سبب تغییر در سطح کارایی یا راندمان کاری دستگاه می شود. 
در واقع کانال کشی داکت اسپلیت به منظور انتقال هوای خنک شده در دستگاه هواساز به داخل فضاهای موردنظر تعبیه می شود که می توان با توجه به کاربری فضا و میزان بودجه از کانال های مختلفی استفاده کرد که در اینجا به بیان برخی از انواع و مشخصات فنی آن ها خواهیم پرداخت. انواع کانال مورداستفاده در سیستم کانال کشی داکت اسپلیت را می توان در انواع اشاره شده در ذیل دانست : 
1-کانال کشی داکت اسپلیت Duct Work با کانال گالوانیزه 
2-کانال کشی داکت اسپلیت با کانال پلی اورتان 
3-کانال کشی داکت اسپلیت با کانال فلکسیبل 

-کانال کشی داکت اسپلیت با کانال گالوانیزه 
کانال گالوانیزه از قدمت بیشتری نسبت به سایر انواع کانال های مناسب کانال کشی داکت اسپلیت برخوردار است و همچنان هم می توان از آن برای این امر بهره برد که در این صورت در زمره بهترین ها قرار می گیرد. این کانال در دو نوع چهارگوش و گرد تولید و به بازار ارایه می شود و به منظور ایجاد یک اتصال خوب و مناسب بهتر است از فلنج فلزی برای اتصال دو کانال به هم استفاده کرد و با ساپورت میل پیچ کانال را تراز و تعبیه کرد. برای ایزولاسیون این نوع کانال کشی داکت اسپلیت می توان از عایق الاستومری برای این منظور بهره گرفت که گزینه خوبی به شمار می رود و این در حالی است که برخی از پیمانکاران و مجریان بنا با توجه به درخواست کارفرما مبنی بر کاهش قیمت تمام شده کانال کشی داکت اسپلیت از گزینه های دیگری برای عایق کاری کانال گالوانیزه استفاده می کنند مانند پلی اتیلن که این نوع عایق به مرور زمان تحلیل شده و از بین می رود و در نتیجه سبب کاسته شدن سطح راندمان و کارایی سرما در داکت اسپلیت می شود. 
-کانال کشی داکت اسپلیت با کانال پلی اورتان 
این نوع سیستم کانال کشی داکت اسپلیت که به کانال پیش عایق نیز معروف است محصول نوینی از کانال ها بوده که بسیار سبک می باشد و سرعت نصب آن نیز در مقایسه با کانال گالوانیزه بسیار کمتر می باشد. مصالح تشکیل دهنده جدار داخلی این نوع کانال از نوعی فوم سرد تزریقی همراه با روکش آلومینیومی در دو طرف می باشد و از مزایای آن می توان به هدررفت کم سطح سرمایش و گرمایش هوا اشاره کرد که از جمله مزایای خوب این نوع کانال کشی داکت اسپلیت می باشد. علاوه بر این کانال پلی اورتان یا پیش عایق از نظر قیمت و کیفیت نسبت به کانال گالوانیزه که با عایق الاستومری ایزوله شده است ارزان تر بوده و در یک جمع بندی کلی گزینه مناسبی برای کانال کشی داکت اسپلیت می باشد. 
نکته قابل توجه این که کانال کشی داکت اسپلیت و عایق کاری آن پس از نصب غالبا با سختی در اجرا همراه بوده و این مورد به ویژه در سقف های کم ارتفاع مانند سقف کاذب دامنه فعالیت و امکان آن را با سختی مواجه می کند و لذا این مسئله خود به خود موجب افزایش هر روزه تقاضا و ارائه برای کانال پیش عایق می شود. در ادمه می بایست به این نکته اشاره کرد که کانال فلکسیبل یا خرطومی همراه با عایق الاستومری بهترین نوع برای کانال کشی داکت اسپلیت و مناسبترین جایگزین برای کانال گالوانیزه و کانال پیش عایق برای انتقال جریان هوا می باشد.


-کانال کشی داکت اسپلیت با کانال فلکسیبل 
مناسب ترین گزینه کانال کشی داکت اسپلیت ، کانال فلکسیبل یا لوله فلکسیبل خرطومی دارای یک روکش آلومینیومی از داخل، یک روکش آلومینیومی در خارج و فنر مارپیچی که در میان این لایه ها قرار گرفته است می باشد که این ساختار شامل عایق در میان لایه های آلومینیومی بوده که جنس این عایق می تواند پلی استر، پشم شیشه، پلی اتیلن یا الاستومری باشد که همانطور که اشاره شد کانال فلکسیبل با عایق الاستومری به سبب مزایا آن بهترن نوع کانال برای کانال کشی داکت اسپلیت می باشد.
 در مورد کانال فلکسیبل و مزایا آن می توان به این نکته اشاره کرد که نصب و حمل آن بسیار آسان بوده و از نظر تخمین هزینه در سطح کمتری از کانال پیش عایق قرار دارد و بسیار مناسب مکان هایی است که دارای پیچ و خم های زیادی می باشند و اجرای کانال گالوانیزه و کانال پیش عایق برای کانال کشی داکت اسپلیت بسیار سخت و غیرممکن می باشد. در حقیقت می توان مزایای و ویژگی های کانال کشی داکت اسپلیت با کانال فلکسیبل همراه با عایق الاستومری را در موارد زیر خلاصه کرد : 
1-افت فشار کم 
2-حمل و نصب آسان و سریع و عدم نیاز به پوشش اضافه در زمان کانال کشی داکت اسپلیت
3-قیمت کمتر 
4-بهترین گزینه در فضاهای دارای محدودیت 
5-عدم جذب رطوبت و ایجاد گرد و غبار در هنگام کانال کشی داکت اسپلیت
6-مقاومت در برابر مواد شیمیایی و رشد قارچ و باکتری و حشرات موذی(آنتی باکتریال بودن که مناسب اتاق تمیز فضاهای درمانی می باشد) 
7-نوعی عایق صوتی نیز به شمار می روند که به دلیل ساختار فشرده آن 
8-از عایق بسیار خوبی نسبت به پشم شیشه که معایب بسیاری دارد و یا نوع پلی اتیلن و پلی استر برخوردار است. 
9-بهترین عایق برودتی برای کانال کشی داکت اسپلیت و دارای محدوده تحمل دمایی از 30-  تا 150+ درجه سانتیگراد  
در پایان ذکر این نکته ضروری می باشد که شرکت های متعددی در کشور در زمینه کانال کشی داکت اسپلیت و انواع آن فعالیت کرده که از آن جمله شرکت پیشگام سپهر PSB بوده که یکی از محصولاتی که به بازار ارائه می کنند کانال فلکسیبل با عایق الاستومری می باشد و لازم به ذکر است که این محصول بهترین کیفیت را در بین محصولات مشابه دارا بوده که می توان از آن در طیف وسیعی از کاربردها ازجمله کانال کشی داکت اسپلیت بهره جست. به منظور دریافت لیست قیمت به روز کانال های مورد استفاده در کانال کشی داکت اسپلیت می بایست با نمایندگی فروش و بخش فروش شرکت های فعال و از جمله پیشگام سپهر PSB تماس برقرار کرد. 

تگ ها : کانال کشی داکت اسپلیت کانال کشی در ساختمان